Apie konkursą

 

Beveik pusė azoto ir fosforo junginių į Baltijos jūrą patenka dėl neatsakingų žemės ūkio veiklų: neapdairaus tręšimo, aplaidžiai tvarkomo mėšlo. Dėl neatsakingo ūkininkavimo maistinės medžiagos nuteka į upes, upelius ir po kelių dienų atsiduria Baltijos jūroje, kur sukelia eutrofikaciją: dėl maistinių medžiagų pertekliaus išvešėję dumbliai sutrikdo įprastą ekosistemos pusiausvyrą, susidaro vadinamosios „mirties zonos“, kur dėl deguonies stygiaus negali išgyventi gyvi organizmai.

 

Pavyzdžių, kaip galima mažinti maistinių medžiagų nuotėkį iš ūkių ir kitokį neigiamą ūkininkavimo poveikį aplinkai, nestinga Baltijos regiono ūkiuose. Suvienyti jų patirtį ir parodyti kitiems regiono ūkininkams Baltijos jūrą tausojančius ūkininkavimo metodus ėmėsi Pasaulio gamtos fondo (World Wide Fund for Nature) Baltijos ekoregiono programa. Kartu su Lietuvos gamtos fondu ir kitomis gamtosaugos organizacijomis regione nuo 2009 m. organizuojamas konkursas tarptautinis konkursas „Baltiją tausojantis ūkininkas“.

Pirmiausia Lietuvoje bei kitose devyniose Baltijos regiono šalyse išrenkami nacionaliniai konkurso laimėtojai. Visi jie rudenį kviečiami į tarptautinę konferenciją vienoje iš Baltijos regiono šalių, kur paskelbiama, kas tapo metų  aplinkai draugiškiausiu Baltijos ūkininku. Nacionaliniai konkurso nugalėtojai gauna 1000 eurų prizus, jiems taip pat apmokama kelionė į konferenciją, o pagrindinis konkurso nugalėtojas laimi 10 000 eurų prizą.

 

Nors labiausiai atsižvelgiama į ūkininkų pastangas mažinti maistinių medžiagų nuotėkį, ypač kai taikomi novatoriški metodai, konkurse vertinamos ir kitos ūkiuose taikomos priemonės, mažinančios neigiamą poveikį aplinkai. Tai gali būti priemonės biologinei įvairovei saugoti bei didinti, pesticidų naudojimo mažinimas, priemonės, mažinančios energijos ir kuro sunaudojimą, bei kitos aplinkai draugiškos priemonės.

Mūsų adresas:

Kontaktai:

Sekite naujienas:

Lietuvos gamtos fondas

Tel.: 8 5 2310700
Algirdo g. 22-3, Vilnius

Elektroninis paštas:

nerijus.z@glis.lt

indre.c@glis.lt​

© 2017. Lietuvos gamtos fondas. Visos teisės saugomos.

  • Lietuvos gamtos fondo tinklalapis
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon